Press "Enter" to skip to content

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – kable grzejne VC i VCD.

Instalator 0

Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania, który jest najzdrowszym dla mieszkańców i umożliwia równomierny rozkład temperatury we wnętrzach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające rolę podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pokoju jest montowane w wylewce. Wskazany typ grzania można zamontować, kiedy pokoje są w trakcie tworzenia i posadzki nie są jeszcze zrobione.
Do wykonania ogrzewania pod posadzką stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.

Elektra-VC
VC to jednożyłowy przewód grzejny izolowany z obu stron kablem zasilającym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony kablem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wymienione kable poza budową różnią się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka przypada na każdy metr przewodu grzewczego.

Wybierając przewód grzewczy należy wziąć pod uwagę rodzaj wnętrza i typ nawierzchni podłogowej, jak i najmniejsze dopuszczalne odstępy, jakie powstaną między nitkami kabla podczas ich układania. Największe dopuszczalne przerwy nie powinny przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się miejsca niedogrzane.
Instalacja przewodów polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi według projektu razem z czujnikiem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Dopięcie przewodów VC oraz VCD do sieci elektrycznej trzeba wykonać z pomocą sterownika temperatury. Dobór odpowiedniego punktu instalacji puszki z regulatorem jest istotne z powodów estetycznych oraz funkcjonalnych. Kable grzejne trzeba rozmieścić w taki sposób, aby przewód podłączeniowy o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i połączyć z regulatorem.