Press "Enter" to skip to content

Najazdy samochodowe

Instalator 0

Do uproszczenia załadunku większych towarów stosuje się najazdy i przejazdy. Używa się ich przeważnie w warunkach, kiedy do pokonania jest jakaś przeszkoda na przykład klatka schodowa albo jako most łączący rampę z ciężarówką. Służą zazwyczaj jako pomost do swobodnego przemieszczania maszyn, niedużych pojazdów kołowych, gąsienicowych, paleciaków czy wózków dla niepełnosprawnych.

najazd auto

Wykonuje się je albo jako osobne prowadnice i używa w parach wtedy ich rozstaw zależy od odległości między kołami przemieszczanej maszyny albo jako gładką płaszczyznę, która umożliwia operowanie na całej szerokości ciężarówki.

Płyty samochodowe na rampę zrobione są z reguły na określoną szerokość i stanowią jednolitą płaszczyznę wykonaną z materiału bezpiecznego lub są taką powłoką bezpieczną wykańczane. Powszechne zwłaszcza są rampy zrobione z profili kształtowych z nieciężkiego aluminium, bo stosunkowo nieduża waga przy zachowaniu większej sztywności konstrukcji upraszcza ich montowanie i używanie.

Lekkie i poręczne najazdy aluminiowe służą do przewożenia i rozładowania niewielkich pojazdów takich jak motocykle, małe traktorki ogrodowe itp. Dopuszczalny ciężar ładunku pary takiego rampy zmniejsza się wraz z jego długością, ale też ze wzrostem szerokości pojedynczego najazdu. Wypadałoby uwzględnić, iż wymiar roboczy przejazdu, po którym porusza się pojazd, jest odrobinę mniejszy od całkowitej szerokości zewnętrznej.