Press "Enter" to skip to content

Ogrzewanie montowane pod podłogą

Instalator 0

W ostatnim czasie, pomimo podwyższonych nakładów inwestycyjnych, podgrzewanie montowane pod podłogą stało się bardzo popularne. Przyczynia się do tego kilka aspektów. Bezspornie zaletą takiego rozstrzygnięcia jest możliwość biegania na bosaka bez względu na panujące na zewnątrz okoliczności pogodowe. W podłogowym podgrzewaniu nie zagrażają nam silne ruchy powietrza. Nie wznosi się przy tej okazji kurz i pył. Jest to bardzo wartościowa zaleta w obecnych czasach, gdzie alergia jest najczęściej spotykanym schorzeniem wśród maluchów. A jeżeli już w temacie maluchów jesteśmy, to ten typ ocieplania pozwala nam na prawie bezgraniczny plac uciech dla naszych malców. Nie boimy się już, że maluchy pozostają na chłodnej podłodze. Regularne ułożenie rur grzewczych gwarantuje nam regularne rozmieszczenie ogrzewania w całym lokalu. W przypadku podgrzewania kaloryferem miejsce najcieplejsze sytuowało się dookoła punktu grzejnego.

Rozmyślając o ogrzewaniu umiejscowionym w podłodze wyróżnia się dwie klasy. Podgrzewanie oparte na ciepłej wodzie lub na prąd. Obmyślając wachlarz rodzaju należy brać pod uwagę typ materiału pod jaki będzie ocieplane układane. Pod kafelkami doskonale realizuje się ogrzewanie na prąd. Tymczasem pod podłogami drewnianymi najkorzystniejszym wyjściem jest podgrzewanie wodne. Istotne również jest jakiego rodzaju to są posadzki drewniane. Wymogiem są panele z drewna o odpowiedniej suchości o małym oporze cieplnym, niskim współczynniku skurczu i dobrej higroskopijności. Najlepsze do tego typu instalacji są podłogi z drzewa egzotycznego i dębina. W wypadku zastosowania elektrycznego, ze względu na spore skoki ciepła ogrzewania, może dojść do naruszenia struktury desek.Podczas instalacji działającego na wodę ogrzewania umiejscowionego w podłodze trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach:

1. W otoczeniu otworów okiennych i boków zewnętrznych przewody układamy gęściej

2. Finalny montaż paneli dokonujemy zaledwie po miesięcznym czasie ocieplania wylewki i na podłączonym ogrzewaniu

3. Idealna ciepłota to 27 stopni, a zawilgocenie 40-50 procent.Działające na ciepłą wodę podgrzewanie podpodłogowe działa na mniejszych parametrach niż ocieplanie pracujące na grzejnikach. Montaż jego jest czasochłonny i niewątpliwie wymagający większego nakładu finansowego. Jednakże walory takiego rozstrzygnięcia są godne pracy.