Press "Enter" to skip to content

Klimatyzacja do domu letniskowego

Instalator 0

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników: opcji zamontowania, wielkości chłodzonej przestrzeni oraz funkcji dodatkowych. typowe układy chłodzenia typu split wymagają montażu jednostki na budynku. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz rozprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek pokojowych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną należy mieć na uwadze że poziom hałasu na granicy działki nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć także wartości z karty katalogowej w zależności od odległości. Elementy wewnętrzne klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Jako przykład niech posłużyKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 2,8/2,6 kW. Moc chłodząca w dużej mierze wynika z kubatury chłodzonej przestrzeni. Najczęściej zakłada się wartości na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,65m. Ogromny wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy okna. W lokalach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 120-200W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z funkcji dodatkowych warto rozważyć opcję grzania. Współczesne urządzenia w wersji split potrafią skutecznie ogrzewać pomieszczenie w okresach jesieni i wiosny a nawet przy lekkiej zimie. Koszt takiego ogrzewania jest dwa razy niższy niż grzejnikami elektrycznymi.