Jakiś czas temu wytwórca Elektra, wdrożyła na rynek rozwiązań grzewczych kable do ogrzewania oraz odmrażania. Po krotce sprawę ujmując ten przewód grzewczy, to rodzaj przewodu oporowego o stałej mocy grzewczej umieszczonego w specjalistycznej osłonce, izolowanego ,a także ekranowanego.
Na skutek podłączenia do prądu, wywiązuje się w nim zamiana energii elektrycznej w ciepło, które następnie oddawane będzie do otoczenia. Przewód w dodatku posiada odcinek zimny to znaczy zasilający. Właśnie przez wzgląd na swoją budowę, przewody grzejne dzielą się na jednostronnie zasilane z przewodem o dwóch żyłach. Te są zasilane tylko na jednym końcu przewodu grzejnego.
Trzeba pamiętać, że takich gotowych kabli, nie należy skracać ani łączyć na styk ,a także szeregowo. Wyjątkiem od reguły będą przewody samoregulujące, o zasilaniu dwustronnym. To przewody grzejne w jakich jednożyłowy przewód grzejny, ma na dwóch swoich końcówkach, odcinki do zasilania. Podłącza się je do prądu z jednego i drugiego końca kabla ułożonego w pętlę. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka średnica przewodu. Taki kabel grzejny zmienia własny wydatek ciepła zależne od temperatury otoczenia. Wielkość emitowanego przez niego ciepła, rośnie równocześnie ze spadkiem temperatury. Co ważne utrzymuje on prawidłową temperaturę na pełnej długości. Zmniejszając tym samym zagrożenie przegrzania ,a także przepalenia kabli w miejscach wzajemnego stykania oraz krzyżowania. Właściwości technologiczne obu modeli kabli grzejnych, określają ich właściwe wykorzystanie, o czym napiszemy już w kolejnej części.