Zazwyczaj nikt nie debatuje nad stosownym wykorzystaniem pokrętła termostatycznego. Przy doborze sugerujemy się głównie kosztem i stylistyką. Wszyscy wiedzą, że funkcją głowicy termostatycznej jest kierowanie wyłącznikiem termostatycznym.
W wypadku potrzeby odcina ona dostęp centralnego ogrzewania albo ją otwiera zwiększając temperaturę kaloryfera. Aby głowica stosownie pracowała niebagatelnym czynnikiem jest pozycjonowanie termostatu poziomo do podłogi. By odczyt nie był zakłamany, nie powinno się zasłaniać termostatu. Kiedy jest to niemożliwe i są elementy które będą głowice przysłaniać należy nakręcić termostat z kapilarą.
Wysięgnik, to nic innego, jak czynnik sterujący głowica termostatyczną zainstalowany w miarogennym punkcie. Elementem reagującym na wahania temperatur są, w zależności od wersji, woda lub gaz. Wariacja między modelami występuje zaledwie w szybkości reakcji. Głowica z czynnikiem na gaz reaguje 10 minut szybciej niż z czynnikiem wodnym. Istnieje także rodzaj głowicy sterowanej elektronicznie. Może być nastawiana indywidualnie, na jakimkolwiek z osobna kaloryferze lub z użyciem centralny panel kontrolujący. Panel może obsługiwać do 50 głowic termostatycznych równocześnie. Dobierając typ głowicy termostatycznej nie powinno się pominąć kluczowej kwestii a mianowicie jej zgodności z zaworem termostatycznym. W końcu to termostat ma Kierować tym zaworem, więc niezbędne jest by były ze sobą kompatybilne.
Głowice termostatyczne, to obszerny wachlarz asortymentu. Występują białe, chromowane, ciemne lub w wielu kombinacjach barwnych. Na pewno każdy dostosuje dla własnego widzimisię odpowiedni tym.